TERMOPUIDU TUGEVUSED JA NÕRKUSED

Termopuit - mis see on ja kuidas seda saadakse?

Termopuit on looduslik puit (tavaliselt kuusk, mänd ja saar), mida kuumutatakse spetisaalses mahutis  kuumusega (180–215°C), auru ja veega spetsiaalselt kontrollitud kütte-tsüklites.

Töötlemisprotsess muudab puidu füüsilisi ja keemilisi omadusi pöördumatult, muutes selle erakordselt vastupidavaks ja jätkusuutlikuks materjaliks.

Termiliselt töödeldud männi- või kuusevooderdus võib välitingimustes kesta üle kolme aastakümne. Mõne pinnatöötluse puhul oluliselt kauemgi veel. 

Peale termotöötlust on puidu pind on pehme tekstuuriga ja meeldiva lõhnaga. Värvus on läbinisti karamellpruun. Mida kõrgem töötlemistemperatuur, seda tumedam toon. Tavaliselt valmistatakse termopuit tihedast Põhjamaade männist või kuusest ning selle pind on õrnalt varustatud looduslike struktuurimustritega – oksakohad ja puidusüü.

Termopuidu vastupidavus – millest see tuleneb?

Põhjuseid on mitu. Esiteks, selles olev vähene toit ja madal niiskustase ei ole soodne elukeskkond puitu kahjustatele organismidele. Kuumtöötluse käigus lagunevad puidu sees olevad süsivesikud, mis muidu on toiduks mädanikku tekitavatele seentele, bakteritele ja mardikatele. 

Teiseks, madalam niiskuse tase. Seened ja kahjurid muutuvad aktiivseks, kui puidu niiskusesisaldus ületab 20%. Olenemata õhu suhtelisest niiskusest, jääb termiliselt töödeldud puidu tasakaalustatud niiskusesisaldus alati oluliselt alla 20%.

Kolmandaks, mõõtmeline stabiilsus. Termotöödeldud kuuse ja männi laudised tõmbuvad kokku ja paisuvad umbes kaks korda vähem kui töötlemata mänd või kuusk ning sellel põhjusel ka painduvad ja kõmmelduvad palju vähem. Selgituseks, termotöötluse käigus puidu sees olev tselluloos laguneb ning koos sellega väheneb vett imavate aineosakeste kontsentratsioon. Mida väiksem on vett imavate ainete osakaal fassaadilaudises, sest vähem toimub õhuniiskuse kõikumisest tulenevat mõõtmete muutust, kõverdumist, kõmmeldumist ja kõike muud, mida me fassaadil näha ei soovi.

Lisaks  purunevad termotöötluse käigus osaliselt ka ligniini polümeersidemed, mille tõttu vähenevad ka puidukiudude vahelised pinged. Seetõttu paraneb termiliselt töödeldud puidu mõõtmete stabiilsus võrreldes töötlemata puiduga veelgi. Kompromissina kaotame konstruktsioonilises tugevuses, kuid fassaadilaudise puhul ei ole see vajalik nagunii.

Jätkusuutlik

Termopuit on naturaalne toode, mis on täiesti vaba igasugustest lisandkemikaalidest. Puidu omadusi muudetakse ainult kuumuse, vee ja auru abil.

Puit on üldiselt väga jätkusuutlik ehitusmaterjal ning termopuit, tänu oma pikenenud elueale, veel enam. Miks? Puude kasvamise ajal neelavad ja salvestavad nad oma tüvedes ja okstes süsinikdioksiidi. Puud, mis on muudetud ehitusmaterjaliks või puusepatoodeteks, hoiavad süsiniku kinni terve oma kasuliku eluea jooksul. Mida pikemaks suudame puidust toodete eluiga mõjutada, seda jätkusuutlikum. Puidu kasutamine ehituses on tõestatud viis vähendada hoonete süsinikujalajälge võrreldes mitmete teiste ehitusmaterjalidega.

Tulekindlus

Euroopa klassifikatsioonistandardi kohaselt klassifitseeritakse termopuit kui D-s2-d0. Tulekindlate ainetega töödelduna saab tuleklassi tõsta klassini B (B-s1-d0).

Termopuidu miinused ning lahendus

Siiski, on ka termopuidul nõrkuseid, mis karmis põhjamaa kliimas talle lõpuks mõju avaldavad. Nendeks on hallitus, sine, mikropraod ja UV kiirgus. 

Esiteks, hallitus. Kui jätta termopuit pinnakatteta, jääb see hallitustele vastuvõtlikuks, sest need mikroorganismid toituvad õhus levivatest osakestest. Kuigi pinnahallitusel pole puidu struktuurile mõju, on see siiski ebameeldiv nii visuaalselt kui ka lõhna poolest. Hallituse tekkimist saab välistada kui laudise pind on töödeldud spetsiaalse hallituse vastase vahendiga. 

Teiseks mikropraod. Puit kui orgaaniline materjal võib välitingimustes siiski aja jooksul praguneda. Kuigi termotöötlus vähendab puidukiudude vahelisi pingeid, ei välista see vee sattumist mikropragudesse ning seal külmudes lõhki paisumist. 

Kolmandaks, UV kiirgus. Seda võib lugeda nii miinuseks kui eeliseks – sõltub, kas halliks muutunud puidupind meeldib või mitte. Seega, UV-kiirguse käes muutub termopuit loomulikult halliks.  Alternatiivina saab looduslikku tooni säilitada või muuta, kattes pinna peitsi, pigmenteeritud õli, värvi või kuumõlitamise teel. Viimane on tooni säilitamise, vastupidavuse ja hooldusvabaduse seisukohast parim võimalik pinnatöötlus termopuidule.

Kuumõlitamine on protsess, mida kasutatakse puidu konserveerimiseks ja kaitseks niiskuse, parasiitide, seenhaiguste, mädanike ja UV kiirguse vastu.

Kuumõlitamise protsessi käigus surutakse vaakumi ja rõhu toimel õli puidu pinna sees olevatatesse pooridesse. Jahtudes jääb õli tugevasti pooridesse ning tekib igast küljest vetthülgav ja UV kindel kaitsekiht. Tulemuseks on kauakestev ja hooldusvaba puitlaudis, mis on mõeldud karmidesse põhjamaisesse kliimasse. Loe lähemalt kuumõlitamise kohta siit: www.timberry.ee/kuumolitatud-laudis

Maaletooja: Timberry OÜ

Mart Kilumets

mart@timberry.ee

56 211 689

Paldiski mnt 25/2, Tallinn

VÕTA ÜHENDUST

    Please prove you are human by selecting the truck.

    Google Translate »