10 fakti Siberi lehise kohta

  1. Teaduslik nimetus: Siberi lehis (Larix sibirica) on levinud Siberis ja Põhja-Aasias ning kasutusel ehitusmaterjalina.

  2. Tihedus: Siberi lehise puit on keskmise kuni kõrge tihedusega, umbes 550-650 kg/m³.

  3. Puidu tugevus: Siberi lehise puit on väga tugev, paindetugevus on keskmiselt 100-130 MPa.
  4. Siberi lehise vaik on tuntud oma rikkaliku suhkrusisalduse poolest, mida kohalikud elanikud on kasutanud traditsioonilise magusaine ja ravimina.

  5. Niiskuskindlus: Siberi lehise puit on loomulikult väga niiskuskindel, tänu oma vaigurikkale koostisele.

  6. Veneetsia ajaloolised vundamendid on ehitatud Siberi lehise vaiadele, mis on aastasadade jooksul vee all säilinud, tänu lehise loomulikule vastupidavusele mädanemisele ja kõdunemisele.

  7. Vastupidavus: Siberi lehis on tuntud oma suurepärase vastupidavuse poolest kahjuritele, seenhaigustele ja kõdunemisele.

  8. CO2 sidumine: Siberi lehise puit seob süsinikdioksiidi, aidates vähendada kasvuhoonegaaside emissioone. Ühe kuupmeetri Siberi lehise puidu kasutamine ehituses seob ligikaudu 1,3 tonni CO2.
  9. Mõnes Siberi põlisrahvaste kultuuris peetakse lehist pühaks puuks, mis sümboliseerib uuenemist ja uute alguste jõudu.

  10. Ehitusmaterjalina: Siberi lehise puit on laialdaselt kasutatav ehitusmaterjalina, sobides nii fassaadilaudade, terrasside, siseviimistluse kui ka kandekonstruktsioonide jaoks.
Google Translate »