Jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik arhitektuur

Kellelegi ei tohiks enam ammu uudiseks olla, et elame kliimamuutuste ajastul, kuid mida tähendab see kodu otsijale/ehitajale ning mida tulevikule mõeldes arvesse peaks võtma on ehk nüansid, millele hetkel veel kõik mõtlema ei ole hakanud. Ennetamaks tulevikus tekkivaid probleeme, võiks kodu kesta kauem, kui ülikond või siis vähemalt kauem kui laenumakse…

Uus ELi kliimaseadus seab eesmärgiks vähendada 2030. aastaks CO2 heitkoguseid 55% võrra ning muuta Euroopa Liit 2050. aastaks kliimaneutraalseks st  kõrvaldada sama suures koguses CO2 heidet kui ta toodab.

Arvestades, et ühe kodu elueaks arvestatakse vaikimisi 50 aastat on see praegusele koduostjale üsnagi tähtis info, sest pea 40 % aastasest kasvuhoonegaasist toodavad hooned, kus me elame. 

 Kaasvuhoonegaas paiskub õhku nii ehitusjärgus, kui ka hiljem hoone kasutamisel st. CO2 toodetakse nii enne kui pärast ehitust.

Ühe lahendusena on ehitussektori liikumine üle tsemendi ning teraskontsruktsioonidelt tagasi  puidule. Puidu süsinikujalajälg oluliselt väiksem, kuna ta seob kasvades rohkem süsinikku, kui tema töötlemise käigus õhku paisatakse. Puidu töötlemiseks kulub ka kõvasti vähem energiat, kui terase või betooni tootmiseks. Lisaks on puitmaja võrreldes samade parameetritega betoonehitisega viis korda kergem, puudub vajadus valada vundamendi tarbeks maapõue meeletu kogus betooni. Samuti väheneb puidust karkassi, seinade ja põrandate puhul märgatavalt vajamineva terase hulk. Tänu puidu kasutamisele ehitusmaterjalina vähenevad transpordi-, tööjõu- ja energiakulud.

Lisaks töötatakse ehitus materjalide taaskasutamise ning uute materjalide loomise nimel meie keskkonda pidevalt juurde tekkivatest jääkidest, lisades neid betooni segudesse ning või valmistades uusi tooteid.

Teine tähtis keskkonnasõbralikkuse tegur, on puhta energia kasutamine tema üleval pidamiseks – see saab võimalikuks näiteks tänu nutikatele lahendustele elektrisüsteemides ning kütmisel, mis veelgi viivad maja süsiniku neutraalsusele lähemale.



Milline näeb välja üks kliimaneutraalne maja?

Cliff Maness Construction -2015 Norway
Cliff Maness Construction -2015 Norway

ZEB  (Zero Emission Building )   –  on Norra arhitektuuribüroo  Snøhetta  ja SINTEF,  Norra Keskkonnasäästlike Hoonete Uurimiskeskuse koostöös valminud maja.  Hoone, ei ole ainult süsinikneutraalne, vaid on “pluss” maja, mis tähendab, et ta toodab rohkem energiat, kui tema ülalpidamiseks kulub: ZEB maja energia ülejääk võimaldaks elektriautol läbida ca 20 000km.

Sellest suurem osa toodetakse päikesepaneelidest katuse abil.

Plus House Larvik , süsinikneutraalne maja Norras. Snøhetta arhitektuuribüroo.
Plus House Larvik , süsinikneutraalne maja Norras. Snøhetta arhitektuuribüroo.
Plus House Larvik , süsinikneutraalne maja Norras. Snøhetta arhitektuuribüroo.

Kuna päikesenergia on kõige efektiivsem, kui seda reaalajas kasutada, võidab see kodu ka tänapäevasest nutikodu lahendustest, et nt. äppi abil pesumasin käima panna päeval, kuniks on valgust. Lisaks on majal on “targad” termostaadid, mis võivad õppida energiat säästma, et seda siis kasutada nt. laupäeva õhtuteks, kui kogu pere on kodus. Küte on lahendatud maakütte abil.

Küte ning jahutus on lahendatud passivselt läbi klaas pindade paigutuse, maja suuna ning hoone enda geomeetria abil. Materjalid on valitud vastavalt nende termilistele omadustele ühtlasi arvestades ka hea sisekliima saavutamiseks vajalikke faktoreid nagu nt. õhu kvaliteet, niiskustasakaal, unustamata ka esteetilist väärtust.

Teine näide on korruselamu Taanis. Hoone näeb välja täiesti tavaline ning võiks vabalt sobida ka Eestisse.

Tegemist on Taani esimese,  2015. aastal valminud, energiat tootva süsinikneutraalse korruselamuga “Bolig +”, mille fookus on hubasel kodukliimal ning kvaliteedil, jäädes samas ehituslikult taskukohaseks. Hoone kuulub investeerimisfirma Realdania By & Byg’i kinnisvara portfooliosse ning asub Kopenhaageni lähedal Søborgis.

Katusel asuvad päikesepaneelid ning majja paigutatud akud katavad elanike energia vajadused aastaringselt. 

Google Translate »