Puidu kuumõlitamine

Puidu kuumõlitamine autoklaavis

Autoklaavmeetodil puidu kuumõlitamine on protsess, kus naturaalne linaõli kuumutatakse +65 C temperatuuri juures, suletud kambris ehk autoklaavis vaakumi abil puidu pinna sisse.

Seda protsessi kasutatakse sageli puidu säilitamiseks ja kaitseks, kuna autoklaavi kuumus ja rõhk aitavad õli viia sügavale puidu kiududesse.  

Sellise töötlemise tulemusel saab laudis vetthülgava toime,  seenmädaniku kaitse ning, mis peamine UV kaitse (!). Lisaks säilib puidu kujukindlus ning originaalne struktuur, kuna õli takistab pragunemist ning kuivamist. 

Linaseemneõli ise on väga keskkonnasõbralik looduslik õli, mida on juba sajandeid kasutatud puidu viimistluseks ja säilitamiseks.

Kogu protsess võtab 30-40 päeva.

Kuumõlitamine vs värv?

Autoklaavmeetodiga kaitstud puitmaterjal töödeldakse kuuma õliga kõikidest külgedest, mis annab värvimisega võrreldes tugeva eelise, sest puit hakkab tihti värvikihi all ilmastiku tõttu “mängima” ning värv hakkab seetõttu kooruma.

Õlile saab lisada erinevad vetthülgavad värvitoonid nagu nt. grafiitpruun, hall, tume pruun, pruun, tume punane, kollane.

 

Google Translate »