Kas põletatud puit mädaneb?

Puitmaterjali kasutamine muudab iga hoone või välirajatise ilusaks ja eripäraseks. Puidu ilu  säilitamine nõuab regulaarset hoolt, sest puidust välisvooder, aed, terrass ja põrand on välistingimustes vastuvõtlikud päikese, vee, putukate ja seente tekitatud kahjustustele. Erinevad puitu mõjutavad tegurid muudavad selle naturaalse materjali hooldamise parajaks väljakutseks. 

Kuidas puitu kaitsta?

Puitu saab kaitsta värvimise ja peitsimisega, kuid need on ajutised lahendused. Puidu hooldamiseks peab seda iga kümne aasta tagant uuesti värvima või peitsima, puidust terrass vajab veel tihedamat hoolt. Värvimine on kallis, aeganõudev ja töömahukas protsess isegi siis, kui teed selle ise algusest lõpuni ära. Välisvoodri tegemiseks võib valida ka survetöödeldud puidu, aga selle tehnika puhul kasutatakse puidu töötlemisel tugevaid kemikaale, mis võivad vihmavee mõjul maapinda jõuda. 

Söestatud puit on vastupidav

Naturaalne viis puidu kaitsmiseks on puidupinna söestamine. Jah, sa lugesid õigesti. Selleks, et puit säiliks, on hea seda veidi põletada. Puitmaterjali söestamise tehnikat on kasutatud aastasadu näiteks Jaapanis. Tõusva päikese maal on selle meetodi nimi yakisugi. Yaki tähendab tulega põletamist, sugi on jaapani rahvuspuu krüptomeeria. Läänes on yakisugi kõrval levinud ka mõiste shou sugi ban

Kuidas põletamine puitu säilitab?

Shou sugi ban meetodi puhul põletatakse puitmaterjali piisavalt kaua, et puidule tekiks söekiht, kuid mitte nii kaua, et puit põlema hakkaks või selle struktuur kahjustuks. Protsessis moodustub puidu pinnale söekiht, mis muudab selle tule, putukate, seente, bakterite ja (nagu hiljuti avastatud) kahjulike UV-kiirte suhtes vastupidavaks. 

Söekiht koosneb süsinikust, mis teeb puidu mädanemis- ja veekindlaks. Süsinikukiht on ka tuhmumis- ja pleekimiskindlam.

Kuna põlemisel laguneb puitlaua pinnal olev orgaaniline kiht, siis ei ole see kahjuritele atraktiivne – putukad söestunud puidukihti ei söö. Nii kaitseb shou sugi ban putukate eest pestitsiidide või muude potentsiaalselt kahjulike kemikaalideta. 

Yakisugi puidu hooldamine

Söestatud puidu hooldus on lihtne. See vajab iga 10–15 aasta tagant ainult uut õlikihti. Ei mingit värvi eemaldamist, kruntimist ega muud keerulist ja aeganõudvat. Kui valid oma järgmise välis- või siseprojekti tarbeks põletatud puidu, võib juhtuda, et võid selle hooldamise jätta hoopis tulevastele põlvedele. Tutvu Timberry põletatud puidu valikuga. 

Põletatud puidu valik on mitmekesine

Põletatud puiduliike on väga palju erinevaid. Materjali lõplik värv ja muster sõltuvad puuliigist ja põletamise kestusest. Accoya, lehis, mänd, kuusk ja seeder tekitavad kõik erinevaid värvitoone ja unikaalseid mustreid. Tänu eri puiduliikidele ja põletustehnikatele sobib yakisugi kokku paljude arhitektuuristiilidega. Põletatud puidu võib jätta sellisena, nagu see on – alligaatorinaha tekstuuriga, või harjata maha, et lõppviimistlus oleks siledam. Vaata meie tehtud tööde galeriist, kuidas söestatud puitu on kasutatud. 

Kokkuvõte

Shou sugi ban on suurepärane valik puidu säilitamiseks. See on naturaalne viis muuta puit vee, mädanemise, putukate ja luitumise suhtes vastupidavamaks. Põletatud puit võib heaperemeheliku kinnisvara omaniku käes minimaalse hooldusega kesta sadu aastaid.

Google Translate »