Kui vastupidav on shou sugi ban’i puit?

Shou sugi ban’i tehnika on hiljaaegu tuhast tõusnud. See meetod puidust ehitusmaterjalide säilitamiseks nende pinda põletades sai alguse Jaapanis 1700ndatel aastatel ja tekitab praegu modernsete majade välisviimistluses üsna suurt elevust. Põletatud puit, tuntud ka kui yakisugi, on fassaadikatete ja muude projektide juures nüüdisaegsete arhitektide ja ehitajate meelest sobiv valik, kuna see on erakordselt vastupidav ja ilmastikukindel.

Shou sugi ban’i vastupidavus

Mis teeb põletatud puidu väga vastupidavaks?

Shou sugi ban on vastupidav tänu mitmele võtmetegurile. Esiteks, vastupidiselt levinud arvamusele, toimib tuli tegelikult suurepärase puidu tugevdajana, kui seda kasutab mõõdukalt ja kontrollitud keskkonnas keegi, kes teab täpselt, mida teeb. Retsept on üsna lihtne – kõrvetada puitu, et sees olev niiskus vabaneks, seda harjata ja pesta, et eemaldada liigne tahm, seejärel iga laud üle võõbata loodusliku õliga. Need professionaali poolt tehtavad tegevused kaitsevad puitu UV-kiirguse, niiskuse ja kahjurite eest.

Teine oluline asi, mida meeles pidada, on puidu kvaliteet. Mitte iga puit ei reageeri põletamisele ühtmoodi. Pehme, poorne, looduslikult vastupidav puit sobib selle tehnikaga töötlemiseks hästi – põletatud mänd ja Siberi lehis on suurepärased näited. Need madala tihedusega materjalid peavad põletamisele hästi vastu, sest nende molekulaarstruktuur võimaldab söel pinnale koguneda. Ideaalis peaks yakisugi tekitama vähemalt 2 mm sügavuse süsinikukihi, nii et selle lagunemiseks kuluks kauem aega, et kaitsvad omadused säiliksid pikka aega.

Põletatud puidu vastupidavus halbadele ilmastikutingimustele

Viimane, kuid mitte vähemtähtis loodusliku õlikihi tekitatud kaitsekile on veel üks komponent, mis muudab shou sugi ban’i näiliselt igikestvaks. Tänu vett hülgavatele omadustele hoiavad looduslikud õlid laudu niisutatuna, kuid dehüdreerituna. See on väga tähtis tegur põletatud puidu kasutamisel välitingimustes, kuna vähese veesisaldusega vooder, terrass või tara ei hakka nii lihtsalt mädanema.

Pärand minevikust, mis vaatab tulevikku Kui puitu on hästi põletatud, võib see kesta üle 100 aasta. Mis oleks selle parem tõestus kui kõik need Jaapani 18. sajandi hooned, mis on tänaseni tugevad ja demonstreerivad kaunist yakisugi puitvooderdust. See on hea uudis teie rahakotile, kuid veelgi parem uudis planeedile. Jätkusuutlik ja loodussõbralik shou sugi ban on juba praegu kindel keskkonna liitlane. Peamine põhjus, miks vajate vastupidavaid tooteid, on aga see, et need aitavad loodusressursse säilitada. Nõuetekohase hoolduse korral näeb yakisugi täiuslik välja mitu põlvkonda. Selle vastupidavus aitab vähendada jäätmete hulka ja ühtlasi teie süsiniku jalajälge.

Google Translate »