Milline õli on parim shou sugi ban’i hoolduseks?

Põletatud puit, tuntud ka kui shou sugi ban või yakisugi, on traditsiooniline Jaapanist pärit puidutöötlemise meetod. Selle protsessi käigus puitu hoolikalt põletatakse ja seejärel kaetakse õliga. Sellise töötluse läbinud põletatud puit on visuaalselt kaunis ja ilmastiku suhtes väga vastupidav.

Põletatud puidu üks eeliseid on selle pikaealisus ja madalad hoolduskulud. Põletamine muudab puidu molekulaarstruktuuri, tehes selle palju vähem vastuvõtlikuks hävinemisele. Kui olete hea tulemuse saavutamiseks valmis rohkem vaeva nägema, võite puitu õlitada, et sellele tekiks täiendav kaitsekiht.

Kuid millist õli peaks kasutama? See võib segadust tekitada, sest õlivalik on suur. Seetõttu oleme koostanud nimekirja, et teie veri õli valimisel keema ei hakkaks.

Parim õli shou sugi ban’i tarbeks

Parima õli valik vähendab vaeva

Põletatud laudadele valitud õli sõltub sellest, kus lauad asuvad. Väljas kasutatav shou sugi ban’i puit reageerib paremini polüuretaanile, kuid keedetud linaseemneõli ja tungipuu õli võivad olla paremad siseruumides kasutamiseks.

Et õli toob puidu mustri esile, tasub arvestada seda, et mõni õli annab tumedama tooni kui teised. Rahuldava värvi saamiseks peab õli katsetama oma konkreetsel yakisugi puidul.

Ükskõik, millise õli valite, selle kasutamine on suhteliselt lihtne. Õli või peitsi pealekandmine peaks olema töötlemisprotsessi viimane etapp. Eriti siseruumides kasutamise ajal peab tagama piisava ventilatsiooni, et vältida liigset sissehingamist. See on veel üks põhjus, miks siseruumides põletatud puidust projektide tarbeks peaks jääma naturaalsete õlide juurde.

Vähesest piisab

Võib-olla olete kuulnud klassikalist fraasi „vähem on rohkem”, see sobib hästi ka põletatud puidu õlitamisel. Puidule tuleks kanda õhuke õlikiht. Võib kasutada kas pintslit, et õli eraldi laudadele kanda, või värvirulli suuremate pindade tarbeks.

Tavaliselt ei pea pärast põletatud puidu õlitamist vähemalt 10–15 aastat täiendavaid hooldustöid tegema ega isegi õliga uuesti katma.

Kokkuvõtteks

Yakisugi puidule sobiva õli valimine võib olla veidi aeganõudev paljude kaasuvate tegurite tõttu. Kuid vähese aja ja vaevaga saab põletatud puidu muuta esteetilise ja vastupidavuse poolest teistega võrreldamatuks. Kui olete huvitatud Jaapanist pärit ajatust kvaliteetsest shou sugi ban’i puidu säilitamise meetodist, on Timberry valmis teid teenindama.