Põletatud puidust välisvoodri eelised

Arhitektid: Tomas Šuminas / Lukas Tuleikis Foto: Andrius Elsbergas

Põletatud puidust vooder, mida tuntakse ka põletatud puidust voodrina ning shou sugi ban’i ja yakisugi puidukaitse meetodina, on traditsiooniline Jaapani tehnika, millel on palju eeliseid, nagu näiteks paremad puidu omadused, vastupidavus ja madalamad hoolduskulud võrreldes teiste tavaliste voodritega. Viimase kümnendi jooksul on shou sugi ban’i meetod kogunud populaarsust kogu maailmas. Seda tüüpi laudvooder on rohkem kui lihtsalt disainitrend. Põletatud puitvooder pakub ainulaadset, vastupidavat, keskkonnasõbralikku ja ilusat voodrit igasugustele hoonetele.

Puidu põletamise protsess leiutati Jaapanis 18. sajandil. See on tehnika puidu kasutusaja pikendamiseks – laudade välispindu põletatakse erineva põletamisastmega, seejärel kaetakse need õliga. Jaapanist pärit yakisugi-tehnika suurendab puidu tulekindlust, toob esile selle loomuliku ilu ning suurendab selle vastupidavust ja ilmastikukindlust.

Põletatud laudvooder on nutikas valik

Shou sugi ban’i spetsialistid põletavad iga puitlauda mõlemalt poolt spetsiaalse põletiga. Seeläbi põleb ära puidu välimise osa tselluloos, nii et jääb alles ainult must ligniinikiht. Põletamisprotsess on aeglane ja hoolikalt kontrollitud. Sõltuvalt projektist kraabitakse osa söest jäiga harjaga maha, enne kui see kaetakse mittetoksilise õliga. Protsess on aeganõudev, kuid tasub ootamist.

Ostjad saavad sõltuvalt projektist valida soovitud puiduliigi ja põletamise. Põletatud puidust vooderdus võib olla odavam kui muud levinud vooderdustüübid, pakkudes ainulaadset tulemust, mis kestab aastakümneid. Isegi taaskasutatud puit võib olla põletamiseks väga hea valik. Shou sugi ban’i tulemus on unikaalselt ilus, kauakestev ja vastupidav toode.

Shou sugi ban pakub mitmeid olulisi eeliseid, mis eristavad seda teistest voodriliikidest. Sõltuvalt puiduliigist ja põletamisprotsessist tekib laudadele mitmesuguseid mustreid, tekstuure ja toone. See mitmekülgsus teeb meetodi ideaalseks lahenduseks eri arhitektuuristiilidele, moodsast traditsiooniliseni. Koos ainulaadse välimusega, mis ei luitu aja jooksul nagu tavalised töötlemata puitlahendused, on yakisugi vooder äärmuslike ilmastikutingimuste suhtes väga vastupidav.

Tõenäoliselt on põletatud puidust laudvoodri suurim eelis ületamatu vastupidavus. Suurepärase kaitsega sipelgate, termiitide ja muude kahjurite eest võib see vooder kaitsta kodu vähemalt 100 aastat. Piisab, kui õlitada seda kord kümne aasta jooksul, seega on hoolduse hind minimaalne ja voodri asendamisega pole vaja vaeva näha. Tänu kõigile neile eelistele on põletatud puit fantastiline valik tara, veranda, terrassi, siseõue ja paljude muude rajatiste jaoks, andes kodule tõeliselt ainulaadse välimuse ning muutes maja ja õue üldmulje kaunimaks.

Hooldus

Shou sugi ban on läbinisti looduslik puidutöötlemise meetod, mis aitab puitvoodrit pikka aega säilitada. See on väga keskkonnasõbralik lahendus, kuna selle käigus ei kasutata kahjulikke kemikaale. Põletatud puidust vooder peaks saama uue õlikihi iga 10–15 aasta tagant, et säiliks selle ilus loomulik värv ja muud omadused. Yakisugi-meetodiks sobivad mitmed puiduliigid: alates Accoya’st (kõrgtehnoloogiline atsetüülitud okaspuit), lehisest ja männist kuni kuuse ja seedrini, kui nimetada ainult mõnda. Kõige populaarsemad põletamiseks on lehis, kuusk, mänd ja seeder.  

Kokkuvõtteks

Jaapani meetodi järgi põletatud puitvooder on ilus ja visuaalselt atraktiivne, pakub kodule täiesti loodusliku viimistluse, mis on vastupidav, samas ka ilus ja energiasäästlik. Shou sugi ban’i tehnoloogia on fantastiline valik paljude erinevate projektide tarbeks.Põletatud puidust vooder on mittetoksiline viis muuta kinnisvara atraktiivsemaks, ilma et see mõjutaks negatiivselt keskkonda. Yakisugi voodri populaarsus on viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud ning üha rohkem inimesi eelistab seda kui soodsat ja keskkonnasõbralikku alternatiivini klassikalistele vooderdusliikidele.

Google Translate »