Vooderdis on materjal, millega kaetakse maja või muu hoone välisseina. See on kodu uskumatult oluline osa, kuna kaitseb konstruktsiooni ilmastikumõjude eest. Blokeerides kahjurite ja ilmastiku mõju, on seinakatte materjal kodu vastupidavuse ja mugavuse tagamiseks hädavajalik.
Mis puutub materjali, siis põletatud puitvooder on hea moodus, mis pakub vastupidavust ja elegantsi. Tuntud ka kui shou sugi ban, on see puidu põletamise meetod, mis tagab vastupidavuse ja ilu. Materjal on siiski ainult jäämäe tipp. Siinkohal käsitleme erinevaid vooderdustüüpe, arutades vertikaalse, horisontaalse ja diagonaalse voodri plusse ja miinuseid.
Vertikaalne ehk püstvooder
Tavaliselt ärihoonetel kasutatav vertikaalne vooder on kurikuulus oma ebatraditsioonilise välimuse poolest elamuhoonete seas. Kuigi sageli peetakse horisontaalset laudist kõige traditsioonilisemaks, siis sellele eelneb tegelikult vertikaalne. Pärast uusasukate ehitatud palkmajade ajastut said normiks saematerjalid. Seinte katteks kasutati vertikaalseid planke või laudu, mis paigaldati väikestele vooderdusliistudele, mida nimetatakse ka kinnitusliistudeks.
Eelised
Vertikaalne vooder muudab võluvamaks väiksemad ruumid ja võib lisada maja välisilmele dramaatilist kõrgust. Seda saab kasutada unikaalse välimuse saavutamiseks ja kodu arhitektuuriliste omaduste rõhutamiseks. Põletatud puitviimistlusega vertikaalne vooder on suurepärane valik neile, kes soovivad, et nende maja demonstreeriks unikaalset maitset. See võib täiendada ka moodsaid või nüüdisaegseid kodusid.
Kuid esteetilised eelised ei ole ainsad, mis panevad vertikaalse voodri vooderdusliikide seas särama. Vertikaalne vooder on tänu paigaldamismeetodile kõige vastupidavam. Paigaldatud lauad järgivad sademete suunda. See takistab vee sattumist laudade vahele.
Samuti on oluline märkida, et vertikaalse seinakatte hooldus on palju lihtsam kui horisontaalse voodri puhul. Kui teil on hõlpsasti puhastatav vooder, säästate pikas perspektiivis aega ja raha.
Puudused
Nüüd, kui oleme eeliseid maininud, räägime vertikaalse voodri varjukülgedest. Kuigi esteetiline pilt võib olla paljudele tähtis, eelistavad teised traditsioonilisemat välimust. Kui te kunagi oma maja turule panete, võib vertikaalse seinakatte ebatavaline välimus teie kinnisvara väärtust alla tõmmata. Peaksite valiku tegemisel arvestama ka tulevase ostja rõõmustamisega.
Lisaks on vertikaalse voodri korralik paigaldamine natuke pikk ja keeruline töö. Vertikaalsete laudade alla tuleb horisontaalselt asetada kiht vooderdusliiste, et tagada sile ja tasane pind ning kaitsta vee lekke ja tulevaste kahjustuste eest.
Oluline on märkida, et ehkki võite aeg-ajalt leida ka vertikaalset sulunditega rõhtvoodrilaudadega vooderdamismeetodit, on lauad ja liistud vertikaalse voodri juures kõige soovitum vorm ja seda on veelgi keerulisem paigaldada. Asjaolu, et selle paigaldamiseks on vaja lisamaterjale ja spetsialisti, teeb tööprotsessi kallimaks.
Horisontaalne ehk rõhtvooder
Horisontaalset seinavoodrit peetakse standardvormiks, eriti elamute puhul. See on palju tavalisem kui vertikaalne vooder, rääkimata diagonaalsest voodrist. See on suurepärane valik, eriti kui see on kombineeritud shou sugi ban’i tehnikaga. Kuid lisaks eelistele on horisontaalsel voodril ka puudusi.
Eelised
Eelistest rääkides võib alati arvestada sellega, et horisontaalne vooder on kindel valik. Sellise fassaadikatte valimine tagab, et töövõtja teab paigaldamisprotsessi võtteid, niisiis ei pea muretsema spetsialisti leidmise pärast.
Paigaldamine on odavam, kiirem ja probleemivabam. Horisontaalse voodri paigaldamine võtab tavaliselt umbes poole vähem aega kui vertikaalse voodri. Tänu lihtsamale paigaldamisele ja väiksemale materjalikulule on ka hind madalam.
Tõenäoliselt on horisontaalse voodri suurim eelis selle esteetiline välimus. Selle kattevormi traditsioonilisem aspekt meeldib paljudele, eriti neile, kes elavad koloniaalstiilis naabruskonnas ja soovivad sulanduda massiga või nendega, kes soovivad seda stiili jäljendada. Horisontaalne vooder, eriti põletatud puitviimistlusega, on suurepärane valik ka siis, kui otsite oma kodule ajatut välimust.
Puudused
Nüüd aga miinuste juurde. Selline vooder on vähem vastupidav kui vertikaalne, peamiselt suure veelekkeohu tõttu. Miks? Lihtsamalt öeldes, raskusjõu tõttu. Kuna vihm sajab vertikaalselt, imbub vesi horisontaalsete paneelide vahelt kergemini läbi kui vertikaalsete paneelide puhul.
Laudade paigutuse tõttu on horisontaalne kattekiht aja jooksul veekahjustustele vastuvõtlikum, eriti kui see isegi veidike paigalt nihkub. Sellisel juhul võib vee imbumine põhjustada hallitusest ja seentest tekitatud kahjustusi ning jõuda viimaks maja vundamendini, kui sellega ei tegelda.
Lekkeoht on suurem puitpaneelide puhul, mis võivad aja jooksul kõverduda. Nende riskide tõttu on horisontaalse katte puhastamine keeruline ja mõnevõrra riskantne, kuna see võib põhjustada lekkeid. Veekahjustused võivad pikas perspektiivis kulukaks osutuda koos keeruka puhastusrežiimi, suurema hooldus- ja remondivajadustega.
Diagonaalne ehk kaldne vooder
Diagonaalvooder oli 1950ndatest kuni 1980ndateni väga populaarne. Kuigi siiani võib leida maju, mis on sellest ajast säilinud algse voodriga, on diagonaalvooder tänapäeval kõige haruldasem seinakatte vorm. Seda tüüpi voodri valimine pakub kodule ainulaadse ja põneva ilme. See annab teie majale retrovõlu ja eristab seda ülejäänud majadest naabruskonnas.
Eelised
Diagonaalne vooder on visuaalselt kõige mõjuvam vooder, mis täiendab suurepäraselt modernseid tänapäeva kodusid. Samuti pakub see lauanurkade osas rohkem ruumi kohandamiseks, võrreldes teiste vooderdusvalikutega. Võite katsetada rohkemat kui klassikaline 45-kraadine nurk ja saada täiesti unikaalne fassaad.
Seda tüüpi voodrite dünaamilised ja energilised diagonaaljooned maksimeerivad pikendavat efekti isegi rohkem kui muud voodriliigid, muutes majad näiliselt suuremaks. Diagonaalvooder on hea valik ka struktuuridele, millel on ebatavaline kuju ja nurk, kuna see võib pakkuda esteetilisemas mõttes harmoonilist pilti. Yakisugi-lahendus diagonaalkatte tarbeks pakub tõeliselt erakordseid visuaalseid omadusi.
Puudused
Diagonaalvoodril on ka puudusi. Nagu vertikaalse voodri puhul, pole ka siin paigaldusprotsess eriti lihtne ja nõuab seetõttu rohkem spetsiifilisi teadmisi. Kui seda ei tehta õigesti, on diagonaalvoodrite puhul suur oht, et vesi lekib akendele, ustele ja muudele seinaavadele nagu horisontaalse voodri puhul. Need riskid võivad potentsiaalselt hallituse ja niiskusega seotud probleeme põhjustada.
Et puit vajab diagonaalse paigutuse puhul täiendavat lõikamist, on kahe teise voodriliigiga võrreldes vaja palju rohkem materjali ja tekib hulk jäätmeid. See muudab diagonaalvoodri kõige vähem jätkusuutlikuks ja ka kõige kallimaks valikuks.
Lisaks nõuab paigaldamine spetsialiseeritud töövõtjaid. Ning igat liiki puitu ei saa kasutada laudadena, mida diagonaalselt vooderdisena kasutada.
Kokkuvõtteks
Teie maja fassaad on lõuend. Kui valite voodri, millel on nii esteetilised kui ka funktsionaalsed omadused, saate demonstreerida oma maitset, samal ajal oma kodu kaitstes ja säilitades. Välisseinte katmisega seoses oleme nüüd andnud ülevaate iga voodriliigi eelistest ja puudustest. See info peaks võimaldama teil võrrelda ja valida enda majale sobiva fassaadikatte. Ükskõik, kas eelistate vertikaalset, horisontaalset või diagonaalset voodrit, vaadake kindlasti meie tootekataloogi ja seda, kuidas shou sugi ban aitab teil oma kodu kunstiteoseks muuta.